Najnowsza powieść Elżbiety Cherezińskiej kończy pięciotomowy cykl ”Odrodzone królestwo”. W każdym razie ostatnia część jest również nazywana tak, jak cały cykl. Wielką popularność zyskały powieści historyczne tej pisarki. Przyczyniły się one też do tego, że spopularyzowali naszą historię. Szczególnie ten okres średniowieczny, który wychodzi z ciemności i jest właściwie bardzo interesujący. W przeciwieństwie do tej formy powieści, wiele wydarzeń opisanych w książkach Elżbiety Cherezińskiej miało miejsce w bezpośrednim sąsiedztwie.

Jak toczy się akcja powieści?

Akcja powieści ”Odrodzone królestwo” rozpoczyna się w 1327 roku, za panowania koronowanego władcy Łokietka. Król, chociaż nie będzie już młody, nie może odpocząć, siły wroga patrzą wyłącznie na najniższe przejawy słabości. Władca uważa, że czeka go jeszcze wiele przeciwności. Wrogowie czają się po kilku stronach, gotowi w każdej chwili do ataku na ziemie króla Władysława. Główny bohater czuje się znacznie bardziej na skraju wyginięcia. Jego jedyny syn Kazimierz będzie ciężko chory. Jemioła, dama, która ratowała życie każdemu dziedzicowi królewskiemu, próbuje namówić Władysława do skorygowania reguł dziedziczenia na tronie, tak aby córki mogły być koronowane, jeśli nie ma wyraźnego męskiego następcy. Jednak Łokietek nie będzie o tym przekonany. Musi zwracać uwagę na to, co teraz zagraża jego królestwu.

Kto zagraża władzy i królestwu Władysława Łokietka?

Krzyżacy i Jan Luksemburski przebywają na polskiej ziemi. Wojna dopiero się zaczyna i wiele zależy od inteligencji Władysława Łokietka. Jest bardzo wrażliwy na swoje ograniczenia. Czasami musimy poświęcić coś, co kochamy, dla większej korzyści. Małopolska, Wielkopolska i Kujawy to terytoria imperium. Choć Łokietek chciałby odzyskać zarówno Pomorze, jak i inne utracone ziemie, wie, że stawką jest duża w tej grze. Czytając go, z wielką przyjemnością śledzimy sposób, w jaki chaos wydarzeń układa się w znany fakt.

Znaczenie religii pogańskiej w powieści

Dzięki tej książce przejdziemy do czasów, gdy pogańskie wierzenia były nadal silne. Procedura ta pozwoliła na wprowadzenie fantastycznych elementów do konkretnej powieści. Starsze kobiety, matka kochanki, starsi wprowadzają do opowieści coś, czego nie da się racjonalnie wytłumaczyć. Zdajemy sobie sprawę, że nawrócenie na chrześcijaństwo było złożonym i długim procesem i nie nastąpiło od razu, w momencie chrztu Mieszka I. Ten wątek jest tutaj bardzo ciekawy.

Kawa autorstwa wayhomestudio - pl.freepik.com